• Svjetski dan učitelja obilježava se svake godine 5. oktobra, a taj dan je prilika da se pokaže da je rad učitelja i nastavnika prepoznat kao jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva, te da se kao takav i cijeni.Svjetski dan učitelja proglasio je UNESCO 1994. godine osvrćući se na isti datum 1966. kada je potpisana Preporuka o statusu učitelja.Obično, ovaj dan je obilježavan prigodnim druženjima zaposlenika u obrazovanju, a zaposlenici Osnovne škole „Berta Kučera“ Jajce su ove godine ovaj značajni datum obilježili na specifičan način-podrškom i pomoći onima kojima je to potrebno. Naime, delegacija naše Škole obišla je radove na porodičnoj kući učenika Elkaz Larisa u Zdaljevcu, koji je bez kuće ostao u teškom požaru prije dva mjeseca. Zaposlenici Škole i Larisov razred su skupili novac koji je doniran za potrebe izgradnje i opremanja kupatila u novoj kući koja je u izgradnji, a podška je došla i u prehrani za porodicu Elkaz. Ta porodica je privremeni smještaj našla upravo u školskom objektu u Zdaljevcu. U posjeti se bilo i kod porodice Kliko i njihovih četvero djece, a koji su nedavno ostali bez oca Jasmina nesretnim slučajem u šumi. Delegacija Škole je dala punu podršku, ponudili materijalnu pomoć i uključivanje djece u stipendiranje, a također je uručena i podrška u prehrambenom paketu. U Vincu se u posjeti bilo kod naših penzionera koji su već duže vrijeme u penziji i narušenog su zdravlja. Mujak Đemila i Hajdar Hasan su bili jako obradovani posjetom svojih radnih kolega, ponuđena je pomoć svake vrste. Sreću zbog ovih posjeta nisu mogli sakriti, a one su podstrek da se ove aktivnosti urade i češće. Na kraju, nisu zaboravljeni ni umrli zaposlenici Škole, pa je na mezarju Baščeluci, učenjem Fatihe i drugim prigodnim načinima delegacija Škole odala počast svima koji su ukopani u tom i svim drugim mezarjima i grobljima. Ovim gestom, želja je bila da se pokaže da su učitelji i nastavnici prije svega ljudi, koji žive običan ljudski život, pomažu drugima, ali i sami imaju potrebe.
Učiteljica Mujak Đemila
Mezarje Baščeluci